niedziela, 30 stycznia 2011

Folkstar

Dzisiaj w programie "Sukces pisany szminką" wypatrzyłam wywiad z Martą Wróbel, założycielką rozwijającego się serwisu Folkstar promującego folklor. Strona internetowa (http://www.sklep.folkstar.pl) to właściwie sklep internetowy. Przedmioty tam sprzedawane przeważnie starają się łączyć tradycyjne wzory z nowoczesną formą. Przyznam, że kilka przedmiotów zwróciło moją szczególną uwagę.

W programie poruszono też pewien ciekawy aczkolwiek nieco smutny temat. Chodzi o to, że Polacy (mimo, iż zaczynają się przekonywać do polskich produktów) wciąż zachowują się tak, jakby wstydzili się własnych tradycji, własnej kultury. W wielu krajach, czy to na zachodzie czy na południu, ludzie potrafią być dumni z własnych korzeni. Przyznaję, że śmieszą mnie niektórzy turyści (polscy jak najbardziej), kupujący z entuzjazmem bibeloty-pamiątki - rzeczy o standardzie naszej kiepskiej jakości cepelii. Faktycznie, przydałoby się trochę odświeżyć niektóre elementy, unowocześnić ale dlaczego mamy zaraz odsuwać się od pewnych tradycyjnych wzorów? Chyba nadal wielu nie potrafi pojąć, że tak jak dla nas pociągająca jest hiszpańska egzotyka, tak turyści zagraniczni postrzegają i naszą. Albo inaczej, postrzegaliby gdybyśmy ją bardziej promowali. Co raz częściej przekonuję się, że potrzeba nam więcej wiary w siebie. Jesteśmy bardzo znudzonym i pasywnym narodem. Ale wróćmy do designu :)

Folkstar proponuje nam (w ogóle? póki co?) wzory łowickie. Ale rozejrzyjmy się wokoło siebie. Z czego słynie nasz region? Co było/jest naszą wizytówką? I oczywiście jak można to uatrakcyjnić, unowocześnić, bo, powiedzmy sobie szczerze - laleczki w łowickich strojach czy proste, drewniane klocki nie są zbyt atrakcyjne ;)

To na koniec trzy zdjęcia, z portalu folkstar, które wyjątkowo mnie urzekły. Podkładka pod myszkę, subtelna kawowa filiżanka (w sumie cała prezentowana w serwisie ceramika jest piękna), oraz coś bardziej oryginalnego czyli pas, który pięknie by się komponował z gładką i zwiewną sukienką :) Mam nadzieję, że portal będzie dalej się prężnie rozwijał.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz