czwartek, 21 kwietnia 2011

Design na wiosnę

Po dłuższej przerwie czas wpuścić nieco wiosennego powietrza do bloggowego pokoiku. To nie tak, że nic się nie działo. Politycznie całkiem sporo i pióro aż drapało dopominając się komentarza. Szkoda, że przez brak czasu plany komentarzowe się zdezaktualizowały. Ale jestem pewna, że będzie co opisywać i na pewno nadarzy się okazja skrytykować bezpodstawną krytykę politycznych krzykaczy.

Ale skoro wiosna to chciałabym pokazać coś, co jakiś czas temu mnie urzekło. Projekty architektoniczne Belga Vincenta Callebauta wyglądają jak wyjęte z bajki bądź wizualizujące fantastyczne utopie. Jego budynki wyglądają na niezwykle lekkie i marzy mi się zobaczenie ich na żywo.
Chciałabym pokazać dwa (z wielu) monumentalne projekty Callebauta - to są wizualizacje całych miast. Pierwsze, na które natrafiłam to "rafa koralowa". Projekt niewielkich mieszkań z niewielkimi ogrodami gdzie można uprawiać bądź hodować. Kompleks ma obejmować także punkty usług i sklepy. Stworzony został z myślą o zrujnowanym Haiti i czeka na inwestora, który podejmie się takiego eko-przedsięwzięcia.


No właśnie, koniecznie trzeba zaznaczyć, że dzieła Callebauta są w pełni ekologiczne. Zarówno ich budowa jak i użytkowanie. Przykładem może być projekt budynku mającego na celu przeczyszczenie powietrza w jednej z przemysłowych dzielnic Paryża. Innym pomysłem jest projekt przypominający motyla. Nic innego jak ogrody gdzie mają być uprawiane ekologiczne produkty oraz hodowane zwierzęta. Projekt przeznaczony dla Nowego Yorku.Drugi monumentalny projekt, o którym wspomniałam, na pierwszy rzut oka przypomina pełen zieloności stadion. Jednak poniżej na zdjęciu przedstawiony jest projekt całego miasta. Jak jest w środku? Tu trzeba popatrzeć na inne projekty artysty i uruchomić własną eko-wyobraźnię ;)

Z niecierpliwością czekam na realizację któregoś projektu, pojechać i odwiedzić taki kompleks - budynek. Nasuwają mi się także pytania... Jakie są koszty wykonania i utrzymania takich budynków, na ile są one opłacalne (bo dla przyrody z pewnością korzystne)? A z innej strony, które państwa są gotowe na podjęcie tego typu projektów? Pozwolę sobie myślom płynąć...
Oczywiście NAMAWIAM do odwiedzenia oficjalnej strony Vincenta Callebauta. Jest tam wiele niezwykłych projektów, opisanych dokładnie i graficznie przedstawione kolejne fazy wykonania.

źródła/sources:
architekturakrajobrazu.info,
tvn24,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz