czwartek, 21 marca 2013

Intrygujący 'Autor Widmo' Polańskiego


Ten film widniał na mojej liście ‘do obejrzenia’ bardzo długo, właściwie od początku 2011 roku. Zarówno dlatego, że reżyserem jest Roman Polański jak i kiedy okazało się, że zgarnął kilka francuskich Cezarów. Finalnie dostał 29 nominacji w różnych kategoriach w tym zdobywając 16 nagród. Oczywiście powszechnie wiadomo, że ilość nagród niekoniecznie idzie w parze z jakością. Tym razem nie zawiodłam się na Polańskim.

Z pozoru prosta historia ghostwritera (Ewan McGregor), którego zadaniem jest spisanie wspomnień byłego premiera Wielkiej Brytanii (Pierce Brosnan) zmienia się w trzymający w napięciu thriller. Wiele momentów było stosunkowo spokojnych, jednak niesamowita muzyka skomponowana przez Alexandra Desplat tworzyła nastrój tajemnicy, poruszała i budziła niepokój. Film jest bardzo długi, ma przeszło dwie godziny, ale w ogóle nie czuje się upływu czasu. Z każdą minutą czekamy aż pojawi się kolejny element tajemniczej układanki odkrywający ciemne karty historii, nie tylko byłego premiera. Do ostatnich sekund filmu trwamy w napięciu co się zdarzy nawet jeśli zakończenie w pewnym momencie można przewidzieć. Zdecydowanie polecam.
Ocena: 9/10

Jeszcze dwa słowa o zdobytych nagrodach. Przede wszystkim na osiem nominacji zdobył 4 francuskie Cezary dla najlepszego reżysera, za muzykę (Desplat), montaż oraz scenariusz adaptowany (Harris i Polański), Srebrny Niedźwiedź na Berlinale dla reżysera. Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej (Orły) za najlepszy film europejski. Na 8 nominacji aż sześć nagród Europejskiej Akademii Filmowej (w tym dla reżysera i za muzykę), nagrodę specjalną na MFF w San Sebastian, irlandzka nagroda publiczności IFTA, nagroda NSFC dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Olivia Williams) oraz nagroda Światowej Akademii Muzyki Filmowej dla kompozytora Alexandra Desplat.

Źródło: filmweb

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz