środa, 10 grudnia 2014

Japonia oczami amerykanki - Malena Watrous

Tytuł : Jeśli pójdziesz za mną
Autor : Malena Watrous
Wydawca : Świat Książki
Rok wydania : 2011
Ilość stron : 398
ISBN : 978-83-247-2161-0

'Jeśli pójdziesz za mną jest jedną z tych powieści, po której stronicach się przepływa z dużą przyjemnością. To pięknie i lekko opisana ciekawa i niecodzienna historia. Początkowo nastawiona byłam sceptycznie, ale szybko się przekonałam i nie mogłam się od niej oderwać.


Głównymi bohaterkami są Marina i Carolyn (chociaż akcja toczy się z perspektywy tej pierwszej), młode amerykanki będące od jakiegoś czasu parą, które połączyły ich osobiste tragedie i straty. Jako nauczycielki języka angielskiego jadą do Japonii, do małej konserwatywnej i pełnej zasad miejscowości. Nie trzeba będzie długo czekać aż zaczną pojawiać się nieporozumienia nie tylko na tle językowym ale przede wszystkim kulturowym. Spotykają się dwa tak różne światy i będzie to ciekawe doświadczenie dla obu stron. W obu bohaterkach następuje przemiana wewnętrzna. Wspólne mieszkanie w tak różnym od znanego im środowisku okazuje się próbą trudną do sprostania.


Okazało się, że powieść, co do której miałam pewne wątpliwości i niesłusznie obawiałam się wyidealizowanego romansu, to piękna historia. Poruszone jest tu wiele problemów współczesnego świata, tradycyjnych wartości, zamkniętego społeczeństwa, ale i kwestii związanych ze sferą uczuć i straty. Nietrudno zauważyć, że książka pisana jest ręką kobiety, ale to w tym wypadku zaleta. Autorka w latach 1998-2000 przebywała w Japonii jako asystentka nauczyciela angielskiego - native speaker. Zatem bardzo prawdopodobne, że wiele doświadczeń Mariny to przeżycia jej samej. Ta książka to spojrzenie na kraj kwitnącej wiśni oczami młodej dziewczyny z Ameryki więc nie można tego traktować jako pełnego obrazu tego kraju. Z drugiej jednak strony Japończycy to skryty naród i nie o wszystkim są w stanie powiedzieć ze względu na bardzo głęboko zakorzenione wartości i normy kulturalno-społeczne. Trzeba mieć to na uwadze sięgając po literaturę azjatów, sprawdzać biografie, które może pozwolą w jakimś stopniu zweryfikować poziom otwartości autora. Dlatego opisywanie Japonii z perspektywy człowieka z zachodu ma trochę zalet. Pewnym urozmaiceniem są wtrącenia japońskich słówek i zwrotów, które dodają klimatu.

Jest to książka niezwykle przyjemna i bardzo szybko wciąga. Godna polecenia myślę przede wszystkim kobietom, ale także każdemu kogo ciekawi małomiasteczkowa, współczesna Japonia.

Ocena 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz