poniedziałek, 25 lutego 2013

Oscary 2013 przyznane


Wczoraj wieczorem odbyła się 85. ceremonia przyznania nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Co prawda nagrody te już od dawna przestały być wyznacznikami tego co na prawdę na nagrodę zasługuje jednakże wciąż cieszą się niezwykłą popularnością i oglądalnością – w dużej mierze dzięki fantastycznym kreacjom aktorek i celebrytek.
Podobnie jak w ubiegłym roku i tym razem nie było większych problemów by odgadnąć, który z filmów zgarnie statuetkę. Swego rodzaju wyznacznikiem były przyznane 10 lutego nagrody BAFTA i nagroda dla ‘Operacji Argo’ za najlepszy film, a także francuski Cezar przyznany w ubiegły piątek dla najlepszego filmu zagranicznego. Film Bena Afflecka, oprócz ‘nagrody głównej’ zdobył również dwie statuetki oscarowe za najlepszy scenariusz adaptowany oraz montaż.
Kolejnymi najważniejszymi kategoriami są nagrody dla aktorów. Daniel Day – Lewis otrzymał statuetkę za kreację Lincolna (co ciekawe z 12 nominacji otrzymał jedynie dwie nagrody, oprócz aktora również za scenografię), a Jennifer Lawrence za wykreowanie postaci Tiffany z ‘Poradnika Pozytywnego Myślenia’. Najlepszą aktorką drugoplanową okazała się Anne Hathaway za rolę Fantine w ‘Nędznikach’ i była to nagroda tak jak powyższe, do przewidzenia. Pod większym znakiem zapytania stała nagroda za drugoplanową rolę męską. W tej kategorii, każdy z aktorów zaprezentował bardzo dobry warsztat, ale nagrodę otrzymał Christoph Waltz z filmu ‘Django’. Warto również podkreślić, że film Tarantino otrzymał również statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny.

Najlepszym filmem nieanglojęzycznym została oczywiście ‘Miłość’, charakteryzację wygrali ‘Les Miserables’, a kostiumy ‘Anna Karenina’. To co niezwykle mnie cieszy to statuetka dla najlepszej piosenki, którą otrzymała Adele, oraz dla najlepszej animacji jaką została ‘Merida waleczna’.
Wygranym okazał się Ang Lee i jego ‘Życie Pi’. Film otrzymał aż cztery statuetki, najwięcej ze wszystkich, za najlepszą muzykę, zdjęcia, efekty specjalne i dla reżysera. Niestety jeszcze nie oglądałam, więc nie mogę się wypowiedzieć.
Największym przegranym został niestety ‘Hobbit’. Otrzymał bardzo mało nominacji, w mojej opinii niesłusznie, i ani jednej nagrody. Cóż, Akademia najwyraźniej stwierdziła, że Peter Jackson ma już za dużo statuetek na koncie i kolejne są już zbędne.
Wszystkie nagrody na stronie filmweb.pl.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz