wtorek, 4 lutego 2014

Złodziejka książek - opowieść pełna wartości

 Kiedy dowiedziałam się, że w filmie Złodziejka Książek 10 - letnia dziewczynka żeby uciec przed realiami życia w III Rzeszy i późniejszej wojny zgłębia fantastyczny świat zaklęty w książkach od razu przypomniał mi się piękny Labirynt Fauna. Jak się okazało historia małej Liesel jest trochę inna. Tutaj nie ma dziwnych kreatur, wyimaginowanej rzeczywistości ale piękne słowa i opowieści. Właśnie takie filmy uważam za bardzo wartościowe, takie, które pokazują jak ważną i dobrą rzeczą jest czytanie książek.
Ponad to sam film jest bardzo ładny, w pięknej oprawie, z poruszającą muzyką Johna Williamsa. W tym trzeba nadmienić, że jest to jedna ze ścieżek dźwiękowych nominowanych do Oscara i nagród BAFTA (także nominacja do Złotych Globów). Mimo przygnębiającej rzeczywistości i trudów życia obraz jest często  pogodny, pełen ciepła i radowania się z drobnostek. Nie mogło zabraknąć też przyjaźni ponad podziałami i całkiem oczywistego niezrozumienia realiów nie tylko z punktu widzenia dziecka, dla którego świat jest prosty. Obrazu dopełniają świetnie dobrani aktorzy. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Sophie Nélisse, śliczna dziewczynka, która swoimi dużymi jasnymi oczami ze zdziwieniem i ciekawością ogląda świat. Dziewczynka została adoptowana przez Rosę (Emily Watson) i Hansa (Goeffrey Rush) Hubermann, którzy odegrali swoje role bardzo prawdziwie i wiarygodnie. Za każdym razem Rush zachwyca mnie swoją gra aktorską (polecam jeden z ostatnich jego filmów Koneser). 


Dopiero po obejrzeniu filmu zwróciłam uwagę, że został on nakręcony na podstawie książki pod tym samym tytułem, autorstwa Markusa Zusaka. Jest to książka, która od momentu wydania utrzymuje się na szczycie list bestsellerów i uzyskała pozytywną ocenę krytyków. Po obejrzeniu filmu, wiedząc, że to literatura, na podstawie których powstały jest zawsze lepsza, nabrałam ochoty na odkopanie i przeczytanie Złodziejki Książek. Wiele osób ją sobie chwaliło i opisywało jako książkę, do której się wraca. ocena filmu 8/10 (za aktorów, muzykę, wartości i książki)

Premiera filmu miała miejsce w ubiegły piątek i bardzo polecam wyjście do kina, z rodziną i dziećmi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz