sobota, 5 kwietnia 2014

Madame Sadayakko - Lesley Downer

W dawnej Japonii kobieta była właściwie nikim. Gejsze były przykładem pewnego paradoksu. Z jednej strony były czymś w rodzaju celebrytek, te najpiękniejsze i najsławniejsze spotykały się z czołowymi osobami świata polityki i biznesu, były bogate i uwielbiane. Z drugiej jednak strony stały na samym dole drabiny społecznej, zawsze w cieniu. Na równi z nimi znajdywali się aktorzy, wyrzutki społeczne. Najbardziej popularna japońska gejsza Yakko, później Kawakami Sada wspierając swojego męża, który był aktorem sama w końcu ukazała się na deskach teatru zdobywając niezwykłą popularność i uwielbienie na Zachodzie. Porównywana często do gwiazd swojej epoki, a jedną z nich była Sarah Bernhard. 

Madame Sadayakko to nie tylko opowieść o pierwszej japońskiej aktorce. W książce w bardzo dokładny i przystępny sposób pokazano historię Japonii od czasów kiedy była zamknięta na świat zewnętrzny, poprzez  erę Meiji, Taishō aż do II wojny światowej. Jest to ważne i pomaga zrozumieć (przynajmniej częściowo) postępowanie Japończyków, rewolucję jaka zachodziła w ich świecie od XIX wieku, a co najważniejsze dla czytelnika, dlaczego bohaterowie zachowują się tak a nie inaczej. Autorka często to podkreśla. 

Początkowo sądziłam, że jest to opowieść o gejszy napisana podobnie jak książka Goldena. Okazało się, że jest to bardzo rzetelnie napisana biografia gwiazdy i artystki swoich czasów. Zawarta jest tutaj także bogata bibliografia, Downer posiłkuje się w dużej mierze wycinkami prasowymi ale także wywiadami z potomkami i osobami, które znały Sadę Yakko. Zwykle nie lubię kiedy przypisy znajdują się na końcu, tym razem to nie przeszkadzało gdyż odnosiły się w większości do prasy. Drobne wyjaśnienia zwrotów bądź sytuacji znajdują się na tej samej stronie. Dwie wkładki ze zdjęciami dodatkowo pozwalają wczuć się w klimat epoki. Madame Sadayakko to doskonała biografia, którą polecam szczególnie osobą zainteresowanym Japonią na przełomie wieków, jej kulturą i historią.
9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz